Kto może skorzystać z ulgi na złe długi
Przedsiębiorca, który spotkał na swojej drodze nierzetelnego kontrahenta, ma możliwość skorygowania podstawy opodatkowania i kwoty należnego VAT.
Podatnik VAT (wierzyciel) może obniżyć podstawę opodatkowania oraz podatek należny wtedy, gdy wierzytelność z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług nie została uregulowana przez dłużnika lub zbyta przez wierzyciela w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności. Jest to tzw. ulga na złe długi. Deklarację VAT składa się za miesiąc, w którym upłynął 90-dniowy termin (art. 89a ust. 1 i 1a ustawy o VAT).
Ważny termin
Przy czym termin 90 dni ma zastosowanie do wierzytelności, których termin płatności nie upłynął przed 1 stycznia 2019 r. W przypadku starszych wierzytelności obowiązywał dłuższy termin 150 dni. Na mocy przepisów przejściowych krótszy 90-dniowy termin ma zastosowanie również do starszych wierzytelności, jeśli upływał on po 31 grudnia 2018 r., tj. wierzytelności, których termin płatności upływał po 2 października 2018 r.
Przykład 1
Podatnik (wierzyciel) wystawił fakturę, której termin płatności upływał 3 sierpnia 2018 r. W takiej sytuacji 150-dniowy termin upływał 31 grudnia 2018 r., dlatego podatnik powinien skorzystać z ulgi na złe długi w deklaracji VAT za grudzień 2018 r.
Przykład 2
Podatnik (wierzyciel) wystawił fakturę, której termin płatności upływał 2 października 2018 r. W takiej sytuacji termin 90-dniowy upływał 31 grudnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta